Akademia Kompetencji Kluczowych Wyróżniony

Akademia Kompetencji Kluczowych

PROJEKT „AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH”

W roku szkolnym 2020/2021 w naszej szkole realizowany jest unijny projekt Akademia Kompetencji Kluczowych. Projekt adresowany jest do wszystkich uczniów szkoły podstawowej i trwa od 1 września 2020 do 31 lipca 2021.

Głównym celem projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw niezbędnych na rynku pracy oraz indywidualizacja podejścia
w szczególności do uczniów o szczególnych potrzebach.

Uczniowie mają zapewnione kompleksowe wsparcie w postaci zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, zajęć rozwijających uzdolnienia, specjalistycznych, pozaszkolnych. W szczególności zwrócono uwagę na indywidualne i grupowe wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez m.in. zajęcia logopedyczne Przewidywany jest również rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych nauczycieli poprzez specjalistyczne kursy i szkolenia.

Pracownie szkolne matematyczna, przyrodnicza i informatyczna zostaną doposażone w pomoce naukowe na kwotę 138 624 złote.

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze

W ramach projektu uczniowie zostali objęci wsparciem w postaci zajęć dydaktyczno-wyrównawczych: matematyka, j. angielski.

Zajęcia rozwijające

W ramach projektu uczniowie są objęci wsparciem w postaci zajęć rozwijających (ZR) zgodnie z poniższym wykazem. Utworzono 18 grup : matematyka, j. angielski, przyroda, fizyka, chemia, geografia, informatyka, innowacyjność, kreatywność, przedsiębiorczość, umiejętność uczenia się, umiejętność krytycznego myślenia, umiejętność pracy w zespole, umiejętność rozwiązywania problemów.

Zajęcia specjalistyczne

Działania projektowe w zakresie indywidualizacji pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych obejmują organizację następujących zajęć specjalistycznych. Utworzono  9 grup: zajęcia logopedyczne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.

Doskonalenie kompetencji zawodowych nauczycieli

W ramach projektu przeszkoleni zostaną również nauczyciele w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Zajęcia pozaszkolne rozwijające kompetencje kluczowe

Program zakłada zorganizowanie wycieczek edukacyjnych:  wycieczka jednodniowa do Krakowa (Ogrody Doświadczeń im. S. Lema i Muzeum Inżynierii Miejskiej) oraz 1 wycieczka trzydniowa do Warszawy (Centrum Nauki Kopernik i Planetarium, Muzeum Techniki i Przemysłu oraz Muzeum Ewolucji).

Ponadto planowany jest siedmiodniowy obóz naukowo-językowy (tzw. „zielona szkoła”).

Plakat projektu: