Historia Szkoły

Szkoła Podstawowa w Roztoce istnieje od 1885 roku. Początkowo była to szkoła filialna, należąca do szkoły etatowej w Przyszowej. Nauka odbywała się w w sali wynajętej od pana Jakuba Kozy. Pierwszym nauczycielem był pan Paweł Malik. W 1890 roku wybudowana została nowa szkoła posiadająca jedną salę lekcyjną i mieszkanie dla nauczyciela. W tym samym roku szkoła filialna stała się samodzielną jednostką.

W 1916 roku szkoła zostaje przemianowana na dwuklasową, potem na trzyklasową, by w 1920 roku stać się znowu szkołą jednoklasową. W 1934 roku wieś została nawiedzona przez powódź. Woda zabrała 300m2 ogrodu szkolnego i podmyła budynek od rzeczki na głębokości 6 m. Wichura zerwała papę z dachu a padające deszcze zniszczyły sufity i piece. W 1939 roku rok szkolny rozpoczął się 15 października z powodu działań wojennych.

Wojna obronna nie wyrządziła większych szkód na terenie wsi, nie ucierpiała też szkoła. W latach II wojny światowej szkoła (oprócz sali lekcyjnej) zamieniona została na magazyn zboża i ziemniaków, które miejscowa ludność oddawała w ramach obowiązkowych kontyngentów. Młodzież uczęszczała do szkoły w miarę regularnie, wyjąwszy okresy zimowe, kiedy to trudne warunki atmosferyczne w połączeniu z ciężką sytuacją materialną ludności (brak ubrań i butów) powodowały prawie zerową frekwencję.

Pomimo zakazu wprowadzonego przez władze okupacyjne nauczyciel Andrzej Majka uczył dzieci historii i geografii. Jak wspominają jego ówcześni uczniowie, opowiadał dzieje Polski stojąc w oknie i obserwując drogę. W roku szkolnym 1944/45 dzieci uczęszczały do szkoły bardzo nieregularnie, gdyż starsza młodzież była zmuszana do pracy przy okopach w Podegrodziu a młodsze dzieci nie przychodziły do szkoły ze strachu.

Rok szkolny 1945/46 to pierwszy rok po zakończeniu wojny. Młodzież bardzo regularnie uczęszczała na zajęcia. 1. IV 1946 ukochany przez dzieci i cieszący się wielkim autorytetem wśród rodziców nauczyciel Andrzej Majka, decyzją władz oświatowych został przeniesiony na stanowisko kierownika szkoły podstawowej w Łukowicy, a niedługo potem zamordowany. Obowiązki kierowniczki szkoły objęła pani Helena Górecka. Po wojnie szkoła włączyła się aktywnie w akcję likwidowania analfabetyzmu. W latach 1948 - 1951 w okresach zimowych na kursy dla dorosłych uczęszczało kilkanaście osób.

W latach 1948 - 1952 w Szkole działała gromadzka świetlica dla starszej młodzieży i dorosłych. Od roku 1949 - nauka odbywała się w budynku szkolnym i wynajętych salach w domach prywatnych, gdzie były bardzo złe warunki, zimno, wilgoć, grzyb i bardzo mało miejsca. Od roku 1962 działa w Roztoce Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Myśl o budowie nowej szkoły pojawiła się już w roku 1930, ale z powodu braku środków została zarzucona. Na początku lat sześćdziesiątych pojawiła się ponownie.

W roku szkolnym 1962/63 powstał Komitet Budowy Szkoły, którego przewodniczącym został pan Jan Król. Na miejsce budowy wybrana została działka należąca do pana Stanisława Kozy. Jednak rozpoczęcie budowy przesuwano z roku na rok z powodu braku środków. Ostatecznie budowę rozpoczęto w 1967. Rok szkolny 1968/69 młodzież rozpoczęła już w nowym budynku szkolnym. W tym samym roku przestała funkcjonować Szkoła Przysposobienia Rolniczego z powodu braku naboru.