Kim był Ludwik Kubala?

Ku pokrzepieniu serc ...

Ludwik Kubala urodził się w Kamienicy koło Limanowej 9 września 1838 roku dzieciństwo zaś i młodość spędził w Łukowicy w majątku Łapczyńskich (Apcońskie lub Japcońskie).

Był nie tylko historykiem, ale i pisarzem oraz publicystą. Studiował prawo i historie na UJ oraz na Uniwersytecie Wiedeńskim (doktorat 1868). Był jednym z przywódców patriotycznych Galicji, brał udział w ruchu spiskowym poprzedzającym wybuch powstania styczniowego, za co był wieziony.

Pracował jako nauczyciel gimnazjalny we Lwowie i Złoczowie, od 1883 roku jako kierownik lwowskiej Biblioteki Pawlikowskich. Był członkiem PAU. Autor niezwykle dawniej poczytnych "Szkiców historycznych", na których m.in. oparł swą "Trylogię" Henryk Sienkiewicz.

Znane i cenione są również inne jego monografie historyczne - m.in. Jerzy Ossoliński, Stanisław Orzechowski i jego wpływ na rozwój i upadek Reformacji w Polsce. Opublikował także Wojnę Moskiewską, Wojnę Szwedzką i inne. Zmarł 30 września 1918 roku we Lwowie, gdzie spędził prawie całe swe twórcze życie.