Mapa dla zapylaczy - Małopolska Pszczoła Wyróżniony

Mapa dla zapylaczy - Małopolska Pszczoła

Małopolska Pszczoła

W Polsce żyje 470 gatunków pszczół. Aż 222 z nich zagrożone są wyginięciem! Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby zdobywać pokarm, rozmnażać się i bezpiecznie żyć. Chcemy im pomóc sadząc kwiaty przyjazne pszczołom. Pamiętajmy, że jeśli nie będzie interakcji pomiędzy roślinami i pszczołami miodnymi, nasz naturalny ekosystem przestanie istnieć. Pszczoły pomagają nie tylko we właściwym rozwoju upraw, ale są również kluczowe dla istnienia dzikich roślin, kwiatów i drzew.

Podczas akcji ,,Pomagamy zapylaczom” uczniowie wykonali beebomby z nasionami kwiatów i ziół oraz humusu, które zasiali w ogrodach, na łące, w przydrożnych rowach, w dolinie rzeki.

Kolejnym zadaniem było wykonanie mapy, na której uczniowie zaznaczali miejsca zasiewów roślin miododajnych wabiących pszczoły. Kilka klas z wielkim zapałem przystąpiło do pracy zespołowej stosując różne metody, odsłaniając ukryte talenty. Nawet wywiązała się ostra rywalizacja między zespołami, gdzie uczniowie ścigali się w pomysłach. Klasa IV i VIII wykonała makietę wsi, a klasa VI mapę ścienną.

Podczas pracy uczniowie samodzielnie zaprojektowali i wydrukowali elementy mapy w drukarce 3D, używali też kleju na gorąco pistoletami, w które wyposażona jest pracownia komputerowa. Dokumentując prace uczniów używano aparatu fotograficznego wysokiej jakości będącego na wyposażeniu szkoły. Prace uczniów zostały przekazane na konkurs do GOKSiT- u w Łukowicy.

W czasie tworzenia projektu uczniowie wykorzystywali pomoce naukowe zakupione przez Szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Maria Nalepa

Ostatnio zmienianywtorek, 12 grudzień 2023 13:47